آخرین مطالب

جایگزینی استخوان جویدنی و توالت سگ با شیرخشک و پوشک! خانه وخانواده

جایگزینی استخوان جویدنی و توالت سگ با شیرخشک و پوشک!

  بزرگنمایی:

گروه تفریح و نشاط: «30 دقیقه بازی با گربه در اتاق بازی لبخند حیوانات با 50% تخفیف» شاید در نگاه اول کمی عجیب باشد اما این یک تبلیغ واقعی در یکی از سایت‌های ارائه خدمات تفریحی است.

وارد صفحه اصلی که می‌شوم عکس‌هایی از گربه‌های ملوس و فضاهای رنگی را می‌بینم و توضیحاتی در رابطه با این تفریح جدید: « بعضی از گربه‌ها با تقاضای نوازش و تماس فیزیکی با شما، جای هیچ تردیدی درباره علاقه‌شون به شما باقی نمی‌گذارند، برخی از آن‌ها هم احساسات‌شون رو با ظرافت و دقت زیادی نشون میدن که ما آدما، همیشه به خوبی قادر به درک و گرفتن علائم احساسی آن‌ها نیستیم.»

18 هزار تومان به جای 36 هزار تومان!

با تعجب بیشتری به خواندن ادامه می‌دهم: «گربه‌ای که دوست‌تون داره ممکنه دُمش رو دورتون حلقه کنه وسر و بدنش رو یا گوش و صورتش رو به شما بمالونه، به این طریق بوی خودش رو به شما انتقال میده و شما رو متعلق به خودش میدونه، اگر بدنش رو هم قوس بده ابزار علاقه‌اش شدیدتره!
با فشار ملایم و متوالی پنجه اش به شما، در واقع اون شما رو مادرش فرض میکنه...»

ادامه خواندن توضیحات عجیب و غریب‌شان برایم خوشایند نیست، اما برایم جالب است که با شرایط استفاده از این اتاق بازی آشنا شوم.

وارد قسمت ویژگی‌های اتاق بازی لبخند حیوانات می‌شوم «30 دقیقه بازی با گربه تنها با پرداخت 18 هزار تومان به جای 36 هزار تومان! ویژه افراد بالای 15 سال، حداکثر تعداد گربه‌ها 3 عدد و حداقل استفاده از اتاق نیم ساعت.»

هزینه‌های 50 هزار تومانی مهد حیوانات

صفحه تبلیغی را می‌بندم و به فکر فرو می روم، یک روز فشن شو گربه‌ها در پایتخت، یک روز جشن عروسی گربه‌ها، حالا هم اتاق لبخند حیوانات، بماند که تر و خشک کردن میلیونی حیوانات مرفه و دورهمی‌شان در پانسیون‌های شمال شهر با طعم ماساژ و شانه‌کشی به امری عادی تبدیل شده است.

واقعاً افراد به ویژه خانواده‌ها و به طور خاص زوج‌های جوان به کجا می‌رسند که نگهداری از حیوان را به داشتن فرزند ترجیح می‌دهند؟ آن هم حیواناتی که هزینه نگهداری‌شان با یک کودک برابری می‌کند و گاهی حتی بیشتر هم می‌شود.

مثلاً در یکی از همین پانسیون‌ها هزینه مهد حیوانات به صورت عادی و روزانه 25 هزار تومان و شبانه 50 هزار تومان به همراه خدمات برس کشی، ناخن‌گیری، ماساژ و اسپری روزانه است.

 

از اسباب‌بازی‌های 100 هزار تومانی تا جای خواب‌های میلیونی

در فروشگاه‌های ارائه محصولات مرتبط با حیوانات یا همان پت شاپ‌ها هم شما با محصولاتی همچون جای خواب،  اسپری نظافت دهان و دندان، انواع لباس و پاپیون، انواع اسباب بازی و تشویقی‌های مدادی خوراکی، پد ادرار برای سگ و... با قیمت‌های چند صد هزار تومانی و چند میلیونی مواجه می‌شوید.

 

در بحث نگهداری حیوانات نوعی خودنمایی مطرح است

وحید شالچی، جامعه شناس و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در خصوص علت گرایش خانواده به نگهداری از حیوانات می‌گوید: مسئولیت پذیرفتن خانواده در ایران سنگین شده و وقتی در این باره صحبت می‌کنیم خیلی بحث مادی را هدف قرار نمی‌دهیم بلکه مدیریت عاطفی یک زندگی خانوادگی برای افرادی که یاد نگرفته‌اند مسئولیت‌پذیر باشند سخت است.

از سوی دیگر در بحث نگهداری حیوانات نوعی خودنمایی مطرح است، داشتن سگ و گربه در واقع یک نوع گرته‌برداری از فرهنگ غرب است که بخشی از جامعه آن را به عنوان مد و کلاس اجتماعی تلقی می‌کنند، مثلاً همان طور که برند ساعت و لباس یا خودرو برای عده‌ای بار هویتی دارد، نگهداری حیوانات خانگی هم برای این گروه یک بار هویتی دارد.

در جامعه‌ای که فقر وجود دارد و بسیاری از کودکان در آن که به آموزش و غذای کافی دسترسی ندارند این نوع اقبال به نگهداری حیوانات خانگی بی مسئولیت اجتماعی را به همراه دارد.

بسیاری از افرادی که به حیوان خانگی روی می‌آورند خود را پشت نقاب «حمایت از حیوانات» پنهان می‌کنند در حالی که این یک مسئله متفاوت است، در واقع حیوان دوستی به معنای نگه داشتن حیوان در خانه و خرج‌های میلیونی نیست، حیوان در محیط طبیعی خود زندگی می‌کند و معلوم نیست آوردن آن به محیط خانه حیوان دوستی باشد.

نگهداری حیوانات یک نوع مد و فشن اجتماعی است

اکثر افرادی که درگیر این داستان می‌شوند وضعیت مالی مناسبی دارند و از عهده هزینه‌های نگهداری حیوانات بر می‌آیند و این تصور را دارند که با هدر دادن پول و وقت خود می‌تواند زندگی‌شان را به نمایش بگذارند در حالی که دیگر طبقات جامعه نه آنقدر پول و نه این اندازه وقت برای هدر دادن دارند.

 

وی با بیان اینکه اینگونه افراد باعث گسترش مارکت‌ها و پت شاپ‌ها می‌شوند، می‌گوید: شما وقتی به شمال پایتخت سر بزنید ممکن است درمانگاه پیدا نکنید اما حتماً چند کلینیک دامپزشکی می‌بینید و یا پت شاپ‌هایی که با قیمت‌های سرسام‌آور محصولات مربوط به حیوانات را ارائه می دهند.

در واقع نگهداری حیوانات یک نوع مد و فشن اجتماعی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و نقد عمومی جامعه را پذیرا باشد، هزینه‌هایی که برای این حیوانات خانگی می‌شود می‌تواند بسیاری از بچه‌ها در سیستان و بلوچستان را تحت پوشش قرار دهد.

افرادی که به نگهداری از حیوانات خانگی روی می‌آورند به زمینه‌های دیگر برای نشان دادن هویت خود نپرداخته‌اند و نمی‌دانند که نگهداری از حیوانات  در کشوری که درآمد سرانه‌اش پنج برابر بیشتر از ایران است یک معنی دارد و شاید به معنی بی‌توجهی به سایر طبقات نباشد اما در کشوری که درآمد سرانه متوسطی دارد و ما دشواری‌های اقتصادی خاصی را تحمل می‌کنیم، حتی اگر اکثر آنها چنین نیتی نداشته باشند یک نوع دهن‌کجی به وضعیت محرومان جامعه است.

 

 گرایش به سگ و گربه به جای فرزندآوری نشانه فرار از مسئولیت است

نصرالله منصوری، روانشناس و مشاوره خانواده هم در گفت‌وگو با خبرنگار فارس یکی از دلایل گرایش بعضی از خانواده‌ها به حیوانات خانگی را فرار از مسئولیت‌پذیری می‌داند و می‌گوید:‌ معمولاً اینگونه افراد در محیط زندگی خانوادگی مسئولیت‌شناس و مسئولیت‌پذیر بار نیامده‌اند و گرایش آنها به سمت حیوانات خانگی همچون سگ و گربه به جای فرزندآوری نشان‌دهنده فرار از مسئولیت است، در حالی که این حیوانات در ظاهر مسئولیتی برای صاحبانشان ندارند، اما در واقع چنین نیست.

 این دسته از افراد راه و مسیر خود را گم کرده‌اند و به دلیل برخی تفکرات و روشنفکری به ادبیات دین و تعقل و تفکر در این زمینه بی‌توجه هستند،‌ بدون شک وجود حیوانات خانگی در محیط خانواده، کانون خانواده را مورد آسیب قرار می‌دهد.

یکی دیگر از دلایل روانشناسی این موضوع روی آوردن برخی از افراد چه زن و چه مرد به سبک زندگی اروپایی است که از غرب نشأت می‌گیرد و زمانی که با این افراد صحبت می‌کنیم روشنفکری، ترحم و دلسوزی و سرگرمی را دلیل این اقدام می‌دانند.

 

جبران کمبودهای گذشته‌ با حیوان آوری

ادیان الهی و حتی دین مبین اسلام توجه به تمام جانداران را سفارش کرده‌اند اما این بدان معنا نیست که حیوانات را به داخل محیط زندگی بیاوریم.

وی با اشاره به اینکه مأنوس بودن با حیوانات می‌تواند آسیب‌های زیادی را به همراه داشته باشد،‌ می‌گوید: اخیراً برخی از دانشگاه‌های غربی اعلام کرده‌اند که اگر کسی سه سال متوالی با سگ و گربه در تماس باشد، از مدفوع آنها میکروب‌هایی متصاعد می‌شود که می‌تواند دردسرساز باشد، البته خیلی از افراد اینگونه استدلال‌ها را قبول ندارند.

متأسفانه برای نگهداری از حیوانات خانگی هزینه‌های گزافی صرف می‌شود که این هزینه‌ها می‌تواند برای درمان بیماری‌های پرهزینه و کمک به افراد ناتوان صرف شود. 

این روانشناس با بیان اینکه برخی از افرادی که اقدام به نگهداری حیوانات خانگی می‌کنند در گذشته کمبودهایی داشته‌اند،‌ ادامه می‌دهد: در واقع آوردن حیوان راهی برای جبران کمبودهای گذشته‌شان است. 

ما باید فرهنگ غنی ایرانی ـ‌ اسلامی ـ دینی را گسترش دهیم،‌ متأسفانه جوانان ما راه خود را گم کردند و عده‌ای حتی به پوچ‌گرایی رسیده‌اند و وقتی با آنها هم‌صحبت می‌شویم عنوان می‌کنند که دیگر چیزی قانع‌شان نمی‌کند. 


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

هیپی‌های ساختارشکن در جنوب ایران؟!/ترویج سبک زندگی نابهنجار و بی‌بندوبارانه در میان بومیان منطقه!

حمایت از یک فیلم «ضدایرانی» به بهانه قتل خانوادگی!

عکس/ این روزهای فرزند شهید هسته‌ای

آگهی‌های جنسی در پوشش استخدام منشی!/ شیک پوش و شبانه روزی

سردار قاآنی روش شهید سلیمانی را در حمایت از فلسطین در پیش گرفته است/ در حملات 2008 سردار سلیمانی در اتاق عملیات مقاومت حضور داشت

وزیر ورزش: به شهید زمانی نیا افتخار می‌کنیم

حدیث ناب از پیامبر اعظم درباره امیرالمومنین

عوض شدن جای شهید و جلّاد در یک خیانت سیاسی!

خانواده شهید سلیمانی: تا نابودی کامل رژیم صهیونیستی در میدان مبارزه‌ایم

اولین جلسه شورای مهارت در استانداری

جدول/ خوراکی‌هایی که هنگام بیماری کرونا حالتان را بدتر می‌کند

نظر شهید جهان‌آرا درباره برادر منافقش چه بود؟

مقدمه چینی برای ایجاد بحران جنسی/استراتژی قورباغه و ماموریت شوالیه‌های چادری

مجازات همکاری با رژیم صهیونیستی تعیین شد

باد و باران به کمک فاتحان خرمشهر آمد!

برش‌هایی از زندگی مردی که به معنای واقعی «عبد صالح» بود

کوچ وکیل‌الدوله‌ها از خانه ملت به خانه دولت!

دیدار نمایندگان ستاد کل نیروهای مسلح با همرزم شهید چمران/اهدای لوح یاد بود خانواده شهید حیدری خراسانی

دستگیری سرکرده بزرگترین باند قاچاق دختران ایرانی +عکس

دستگیری سرکرده بزرگترین باند قاچاق دختران ایرانی +عکس

دستگیری سرکرده بزرگترین باند قاچاق دختران ایرانی +عکس

همایش توجیه برنامه‌های اجتماعی سپاه ناحیه همدان در سال 99

همایش توجیه برنامه‌های اجتماعی سپاه ناحیه همدان در سال 99

عکس / استقبال فرمانده حشدالشعبی با عکس حاج قاسم روی سینه از نخست وزیر عراق

عکس / استقبال فرمانده حشدالشعبی با عکس حاج قاسم روی سینه از نخست وزیر عراق

روایت «آقا» از سرداری که مادرش فکر می‌کرد جاروکش است!

«ژن خوب» باید نشان‌دهنده انسانیت و شرف باشد!

«ژن خوب» باید نشان‌دهنده انسانیت و شرف باشد!

واکاوی انفجار در خیابان «ناصر خسرو»ی تهران

«تنهای تنها»؛ مثل یک دختر بهایی مسلمان‌شده و یک چریک فدایی بسیجی‌شده!

"خیانت" به مخاطب در قصر‌های زعفرانیه/ذائقه‌ای که خراب می‌شود!

ماجرای اقامه نماز حاج‌قاسم سلیمانی در کاخ کرملین

سیاست‌ دوگانه سیما در مواجهه با سلبریتی‌ها و محمود کریمی

شهیدِ مدافع حرمی که به جای حاج قاسم ترور شد

حاج قاسمی که من می‌شناسم

هم اندیشی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با مدیر شرکت سیاحتی علیصدر

واکاوی انفجار در خیابان «ناصر خسرو»ی تهران

چهل روز از رفتن «میرزامحمد» گذشت

کارت «رمضان» روی در سلول‌!

صوتی شنیده نشده از شهید باقری

نامه‌های عاشقانه عباس برای همسرش +عکس

ویژگی‌هایی جالب از شهدای ارتش

تصاویر/ فرماندهی که پیکرش «غسل» نداشت

حجاج، تست کرونا می‌دهند

هدیه شرکت چینی به آستان قدس رضوی

کدام نامزد ریاست مجلس در نشست زاگرس نشینان ودولتیان شرکت کرده؟

کدام نامزد ریاست مجلس در نشست زاگرس نشینان ودولتیان شرکت کرده؟

قوانین برای عوام است نه رجل سیاسی/ایشان امروز معاون فرماندار شدند.

اقدام جهادی پارلمان بخش خصوصی همدان برای نجات بیماران COVID-19/ اهدای عمده اقلام پزشکی وتجهیزات درمانی

حذف خود به خودی ویروس کرونا حتمی است