آخرین مطالب

چرا آمریکا نظامیان خود را از سوریه به عراق می برد؟ سیاسی

  بزرگنمایی:

هفته گذشته وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد نیروهای آمریکایی که از شمال سوریه خارج می شوند، وارد عراق خواهند شد. به گفته مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا این نیروها برای مقابله با داعش و مقابله با نفوذ ایران، به غرب عراق منتقل می شوند. این در حالی است که پیش از این دونالد ترامپ از بازگشت این سربازان به آمریکا خبر داده بود. این تصمیم پس از آن گرفته شد که ترامپ دستور تخلیه شمال سوریه را صادر و عملاً راه را برای تهاجم ترکیه به این منطقه هموار کرد. تصمیمی که با انتقادهای فراوان داخلی در آمریکا مواجه شد.
به گفته مارک اسپر انتقال نیروهای نظامی از سوریه به عراق ممکن است چند هفته طول بکشد. آمریکا در حال حاضر 5هزار نیروی نظامی در عراق دارد که در صورت پیوستن نیروهای جدید؛ شمار آنها به 6هزار تن افزایش می یابد. گفته می شود نیروهای جدید آمریکا در دو پایگاه عین الاسد در استان الانبار و القیاره در منطقه موصل عراق مستقر خواهند شد.
این تصمیم آمریکا با واکنش منفی بغداد مواجه شد. نخست وزیر عراق اعلام کرد هیچ مجوزی در این خصوص صادر نشده است. عادل عبدالمهدی با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «بر خلاف آنچه برخی رسانه ها نوشته اند، دولت عراق هیچگونه موافقتی را برای  باقیماندن نیروهای آمریکایی که خاک سوریه را ترک کرده اند در خاک خود نداده است». وی افزود: «حضور نیروهای خارجی در عراق باید در چارچوب موافقت بغداد باشد و هر گاه که دولت عراق بخواهد نیز پایان یابد». عبدالمهدی گفت: «در این خصوص همه اقدامات قانونی در سطح بین المللی را انجام می دهیم و از جامعه جهانی و سازمان ملل هم می خواهیم که نقش خود را در این خصوص ایفا کنند».
دولت عراق اعلام کرده است ممکن است در این زمینه به مجامع بین المللی شکیات کند. اسپر روز اول آبان از عربستان به عراق رفت و با مقامات ارشد این کشور دیدار و گفت و گو کرد. برخی منابع اعلام کرده اند نیروهای آمریکایی منتقل شده از سوریه، تنها 4 هفته می توانند در عراق بمانند و پس از آن باید خاک این کشور را ترک کنند.
انتقال هزار نیروی جدید آمریکایی به عراق در حالی است که برخی منابع از انتقال 13 هزار تروریست از مناطق شمال شرقی سوریه به عراق توسط آمریکایی ها خبر می دهند.
درباره انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق چند نکته قابل تامل است؛
1- خروج هزار نیروی آمریکایی از شمال سوریه به عراق به معنای تخلیه کامل نیروهای آمریکا از سوریه نیست. آمریکایی ها در حال حاضر در دو منطقه حضور فعال دارند. نخست منطقه تنف در نزدیکی شهر بوکمال سوریه در مرز عراق. این پایگاه به آمریکایی ها اجازه می دهد راه ارتباطی دو کشور عراق و سوریه را تحت نظر داشته و در صورت لزوم دست به عملیات بزنند. تا کنون آمریکایی ها چند بار از این منطقه علیه نیروهای حشد الشعبی عراق تحرکاتی داشه اند. نقطه دوم مناطق نفت خیز سوریه در دیرالزور است. آمریکایی ها نه تنها این مناطق را ترک نکرده اند بلکه حضور خود را در این مناطق افزایش نیز داده اند و عملاً در حال سرقت ثروت ملی سوریه هستند.
چند روز پیش ژنرال ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه در مسکو گفت، نفت در سوریه تحت نظارت نظامیان آمریکایی استخراج و گردآوری و سپس به خارج از کشور منتقل می‌شود. تصاویر ماهواره‌ای وزارت دفاع روسیه نشان از انتقال نفت سوریه تحت حفاظت شدید سربازان آمریکایی به تانکرهایی جهت ارسال به خارج از سوریه دارد. روسیه می‌گوید، در این اقدام شرکت‌های نظامی خصوصی آمریکا نیز شرکت دارند.
2- اوضاع عراق طی چند هفته اخیر به هم ریخته و بحرانی است. در برخی استان های جنوبی، مرکزی و شرقی عراق مردم در اعتراض به اوضاع معیشتی خود به خیابان آمده و دست به تظاهرات زدند. این تظاهرات ها به سرعت به خشونت گرایید. تا کنون بیش از 150 تن از مردم و نیروهای امنیتی عراق جان خود را از دست داده و هزاران تن مجروح شده اند. اعتراضات از حالت مدنی خارج شده و به وضوح می توان دست های پیدا و پنهان خارج از عراق را در آن مشاهده کرد. حمله به مراکز گروه های مقاومت و ترور برخی از رهبران آنها شواهد گویایی از انحراف اعتراضات از مسیر مدنی خود است. در چنین شرایطی که دولت مرکزی بغداد به شدت تحت فشار بوده و با چالش های فوری و بزرگی مواجه است، ورود هزار نیروی جدید آمریکایی به این کشور موضوعی است که دولت بغداد نمی تواند با قدرت و قاطعیت با آن مواجه شود. لذا بعید به نظر می رسد این نیروهای پس از چهار هفته این کشور را به سوی آمریکا ترک کنند.
3- سفارت آمریکا در بغداد یکی از بزرگ ترین سفارت خانه های آمریکا در سراسر جهان است. این سفارتخانه نقشی مخرب و مداخله جویانه در اغلب تحولات عراق دارد. خبرها حاکی است در بحران اخیر نیز این سفارتخانه فعال بوده و با رهبران گروهای سیاسی مختلف در تماس است. آنچه مسلم است اینکه دولت فعلی بغداد به هیچ عنوان مورد تایید و رضایت آمریکایی ها نیست. تغییر یا تضعیف دولت مرکزی عراق به نفع راهبرد کلی آمریکا در این کشور است. افزایش شمار نظامیان آمریکایی در عراق، اهرم فشار بیشتری در اختیار واشنگتن برای نقش آفرینی در تحولات عراق قرار می دهد.
4- یکی از مسائل اصلی پیش روی غربی ها در سوریه، تروریست های داعش و خانواده های آنها هستند که تا کنون تحت نظر کردهای سوریه در چند کمپ و زندان نگهداری می شدند. با اوضاع جدید آینده این کمپ ها و زندان ها از نگرانی های اصلی غربی هاست. تعداد قابل توجهی از داعشی های اروپایی و خانواده های آنها در این کمپ ها و زندان ها هستند. سناریوهای متعددی در این خصوص مطرح است و اروپایی ها به هیچ عنوان تمایل ندارند این افراد به کشورهای خود در اروپا بازگردند. یکی از سناریوهای پیش رو انتقال آنها از سوریه به عراق است. این انتقال باید توسط نیروهای آمریکایی انجام شود. یکی از احتمالات درباره انتقال نیروهای آمریکایی از سوریه به عراق مربوط به این موضوع است. والا این نیروها به راحتی و بدون معطلی می توانستند از طریق عراق و ترکیه به آمریکا منتقل شوند و نیازی به ماندن آنها در عراق نبود.


نظرات شما

ارسال دیدگاه

Protected by FormShield

lastnews

قاچاق بیش از 12000 گوشی تلفن همراه و 17000 ژل و اسپری جنسی توسط تعزیرات حکومتی همدان رسیدگی شد.

هیپی‌های ساختارشکن در جنوب ایران؟!/ترویج سبک زندگی نابهنجار و بی‌بندوبارانه در میان بومیان منطقه!

حمایت از یک فیلم «ضدایرانی» به بهانه قتل خانوادگی!

عکس/ این روزهای فرزند شهید هسته‌ای

آگهی‌های جنسی در پوشش استخدام منشی!/ شیک پوش و شبانه روزی

سردار قاآنی روش شهید سلیمانی را در حمایت از فلسطین در پیش گرفته است/ در حملات 2008 سردار سلیمانی در اتاق عملیات مقاومت حضور داشت

وزیر ورزش: به شهید زمانی نیا افتخار می‌کنیم

حدیث ناب از پیامبر اعظم درباره امیرالمومنین

عوض شدن جای شهید و جلّاد در یک خیانت سیاسی!

خانواده شهید سلیمانی: تا نابودی کامل رژیم صهیونیستی در میدان مبارزه‌ایم

اولین جلسه شورای مهارت در استانداری

جدول/ خوراکی‌هایی که هنگام بیماری کرونا حالتان را بدتر می‌کند

نظر شهید جهان‌آرا درباره برادر منافقش چه بود؟

مقدمه چینی برای ایجاد بحران جنسی/استراتژی قورباغه و ماموریت شوالیه‌های چادری

مجازات همکاری با رژیم صهیونیستی تعیین شد

باد و باران به کمک فاتحان خرمشهر آمد!

برش‌هایی از زندگی مردی که به معنای واقعی «عبد صالح» بود

کوچ وکیل‌الدوله‌ها از خانه ملت به خانه دولت!

دیدار نمایندگان ستاد کل نیروهای مسلح با همرزم شهید چمران/اهدای لوح یاد بود خانواده شهید حیدری خراسانی

دستگیری سرکرده بزرگترین باند قاچاق دختران ایرانی +عکس

دستگیری سرکرده بزرگترین باند قاچاق دختران ایرانی +عکس

دستگیری سرکرده بزرگترین باند قاچاق دختران ایرانی +عکس

همایش توجیه برنامه‌های اجتماعی سپاه ناحیه همدان در سال 99

همایش توجیه برنامه‌های اجتماعی سپاه ناحیه همدان در سال 99

عکس / استقبال فرمانده حشدالشعبی با عکس حاج قاسم روی سینه از نخست وزیر عراق

عکس / استقبال فرمانده حشدالشعبی با عکس حاج قاسم روی سینه از نخست وزیر عراق

روایت «آقا» از سرداری که مادرش فکر می‌کرد جاروکش است!

«ژن خوب» باید نشان‌دهنده انسانیت و شرف باشد!

«ژن خوب» باید نشان‌دهنده انسانیت و شرف باشد!

واکاوی انفجار در خیابان «ناصر خسرو»ی تهران

«تنهای تنها»؛ مثل یک دختر بهایی مسلمان‌شده و یک چریک فدایی بسیجی‌شده!

"خیانت" به مخاطب در قصر‌های زعفرانیه/ذائقه‌ای که خراب می‌شود!

ماجرای اقامه نماز حاج‌قاسم سلیمانی در کاخ کرملین

سیاست‌ دوگانه سیما در مواجهه با سلبریتی‌ها و محمود کریمی

شهیدِ مدافع حرمی که به جای حاج قاسم ترور شد

حاج قاسمی که من می‌شناسم

هم اندیشی مدیر کل آموزش فنی و حرفه ای استان همدان با مدیر شرکت سیاحتی علیصدر

واکاوی انفجار در خیابان «ناصر خسرو»ی تهران

چهل روز از رفتن «میرزامحمد» گذشت

کارت «رمضان» روی در سلول‌!

صوتی شنیده نشده از شهید باقری

نامه‌های عاشقانه عباس برای همسرش +عکس

ویژگی‌هایی جالب از شهدای ارتش

تصاویر/ فرماندهی که پیکرش «غسل» نداشت

حجاج، تست کرونا می‌دهند

هدیه شرکت چینی به آستان قدس رضوی

کدام نامزد ریاست مجلس در نشست زاگرس نشینان ودولتیان شرکت کرده؟

کدام نامزد ریاست مجلس در نشست زاگرس نشینان ودولتیان شرکت کرده؟

قوانین برای عوام است نه رجل سیاسی/ایشان امروز معاون فرماندار شدند.

اقدام جهادی پارلمان بخش خصوصی همدان برای نجات بیماران COVID-19/ اهدای عمده اقلام پزشکی وتجهیزات درمانی